Doğum alanı – Ortamı

Doğal doğumun, iki önemli bileşeni var: mahremiyet ve güvenlik ihtiyacı. Doğum bir mucize. Milyonlarca yıldır memeliler ve yüzbinlerce yıldır kadınlar doğum yapıyor. Ve bugün dünyada hergün bir kaç yüzbin kadın doğuruyor. Bir o kadar da sıradan. Bu sıradan mucizenin kendini olduğu gibi ortaya koyabilmesinin en temel yolu: halen doğuran dişinin güvende hissetmesi ve doğumun mahremiyet alanı içerisinde olması. 

Bugünkü doğum ortamlarımızı düşününce korktuğumuz için tamamen tıbbi sisteme teslim ettiğimiz doğumlarımız ve kotrol etme çabalarımız kadının temel ihtiyaçları ile çakışıyor. Doğal doğumun kendini bütün mucizesiyle ortaya koyması için gerekli alan ortadan kalkmış oluyor. Bugün bazı kadınlar hastanede olmayı doğal doğum sürecinde çok korkutucu ve stresli buluyorlar, bazı kadınlar ise hastanede olmamayı korkutucu buluyor. Ancak doğal bir doğum süreci için kadının mahremiyet ve güvenlik ihtiyacının gerçekliği değişmiyor. Aksi takdirde doğum kendi büyüsü ve doğallığı ile devam edemiyor, kesintiye uğruyor.

Bazen evde başlayan doğumların hastaneye gidince durması ya da tıp personeli veya ailenin, tavırları(gerginlik bulaşıcıdır) ya da bazen kadının bilinç altında ona güvende olmadığını hissetirecek bir ses ya da koku bile doğumun gidişatını değiştirir. Yani bir şekilde bu temel ihtiyaçlar karşılanıp kadın tamamen rahatlayamazsa doğumda komplikasyon olabilir. 

Nur Sakallı
17.07.2019

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum