Suda doğum – bedenin iç zekasını uyandırmak

Banyo sıcaklığındaki ılık su kasları, damaları gevşetiği için kadının gevşemesine ve doğum süreciyle uyumlanmasına olanak sağlıyor. Banyo yapmaya uygun olmak dışında çok da bir özelliği olmayan suyla doldurulmuş bir doğum havuzuna girmek doğum sürecinde çok işe yarayabiliyor.  Havuz yoksa bir duşun varlığı da oldukça destek olabiliyor. “Su ağrı hissimi o kadar azalttı ki su olmasa mümkün değildi” diyen çok kadın gördüm.  Sıcak bir su gevşemeyi sağlarken annenin konsantrasyonuna destek olup bedeniyle bağlantıda kalmasını sağlıyor.  Böylece bedenin iç zekası ile bağlantıda kalma şansı arttıkça kadın bedeniyle uyumlanıyor ve doğumla başetmek yerine onunla işbirliği yapabiliyor.

Doğum havuzları en çok evde doğumlarda kullanılıyor ve suya ebelerin epidurali deniyor. Ancak değerli hocam @elenatonetti diyor ki “Kadın kaygılıysa sadece suda olmak büyük bir değişim sağlamaz. Suda doğum demek, kadının kendisinin su gibi olması demektir. Bedeninde ve duygu dünyasındaki donmuş her şeyi erittiği, cinselliğiyle barışık ve hayatın ritmiyle bağlantıda olduğu bir akışkanlık içerisinde olabildiği”

Bebek içinse çinde olduğuna benzer bir ortama çıkmak anlamına geliyor. Amniyotik sıvıdan havuzdaki suya geçiş. Bebekler tercih ediyor mu, seviyor mu bilmiyorum ancak suya doğan bebeklerin şu resimdeki gibi çoğunlukla çok sakin göründüğünü söyleyebilirim. İlk nefese biraz daha yumuşak bir geçiş. Ancak çok kişisel birşey kimi kadına uygun kimine değil. Su olmasa olmazdı diyen kadının sonraki doğumunda “agghhh hiç suya girmek istemiyorum bu sefer” dediği de oluyor. 

Eğer istiyorsanız az da olsa suda doğumun mümkün olduğu hastane var. Ve bunu destekleyen az da olsa doktor var. Ancak suyun değil sizinakışkanlığınızın önemli olduğunu unutmayın. “Doğumdan önce hamile bir kadın bedenin iç zekasını uyandırmalı, herhangi bir duygusal sisi temizlemeli. Kendisi ile bütünleşmeli. İdeal olarak, anne olacak kadın desteklenmiş hissetmeli. Ailesi ve arkadaşları tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmalı ve doğuma hazırlanmalı” diyor Elena. 

*************

Nur Sakallı
27.07.2019

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum