Doç.Dr. Güliz Onat 

-Doğum ve Kadın Sağlığı Uzman Hemşiresi, Akademisyen Hemşire

-Uluslararası Emzirme Danışmanı- Türkiye’deki bu ünvanı alan hemşireler arasında ilk ve tek hemşire

-Pilates Eğitmeni

-Uzman yazar (Anne Bebek Dergisi, alternatifanne.com)

 

Akademisyen Kimliği

1981 İstanbul doğumluyum. Cumhuriyet tarihinin ilk hemşirelik okulu olan ve yüksekokulların kurucu hemşire müdürlerini yetiştiren Kızılay Özel Hemşirelik Lisesi (1999) mezunuyum. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Bakırköy Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nü (bugünkü adıyla İÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü) birincilikle bitirdim ve mezun olduğum okulda araştırma görevlisi olarak hemşirelik ve ebelik bölümlerinde 9 sene çalıştım. 2013 Şubat ayında İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne kurucu fakülte üyesi olarak geçtim, hemşirelik ve çocuk gelişimi bölümlerini kurdum ve başkanlıklarını yürüttüm. Nisan 2015’te doçent ünvanı aldım. 2015 eylül ayında emekli olup, Avrupa Meslek Yüksekokuluna müdür olarak görevlendirildim.


İngilizce olarak 2010 yılında Amerikan Nova Sciences Yayınevinden çıkan "Reproductive Health" isimli kitabın yanı sıra, pek çok uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde makaleleri ve uluslararası çok yazarlı kitaplarda bölüm yazarlıkları, çevirileri, uluslararası bilimsel dergilerde ve kurullarda hakemliklerim bulunmaktadır. Yurt dışı ve yurt içi pek çok bilimsel kongrede bildiriler sundum ve uzmanlık alanıyla ilgili konuşmalar yaptım. Bildiklerini daha fazla sayıda anneyle paylaşmak için Anne Bebek Dergisi’nde ve alternatifanne.com’da uzman yazarlık yapmaktayım.

Sağlık Bakanlığı’ndan "emzirme danışmanlığı (2008)" ve "neonatal yeniden canlandırma (2007)", İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Birimi’nden "Doğum öncesi eğitim için eğitici eğitimi (2004)", Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nden Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 1. Modül eğitimi ve Cinsel Sağlık Danışmanlığı sertifikalarının sahibiyim.

 

Türkiye’nin ilk Uluslararası Emzirme Danışmanı Hemşiresi

Emzirme danışmanlığı hikayem, bundan beş sene önce bir proje ile başladı. Proje, özel bir sigorta şirketinin doğum yapan poliçe sahiplerine bir promosyon olarak eve hemşire ziyareti göndermesiydi. Doğumun ve emzirme sanatının bir mucize olmasına atıf yaparak, projeye “mucizeye dokun” adını vermiştim. Bu proje kapsamında altı ayda 60’tan fazla ev ziyareti gerçekleştirdim. Aynı zamanda bir evde hasta bakım şirketinin ziyaretçi yenidoğan hemşiresi olarak çalıştım ve bir yılı aşkın sürede 100’e yakın lohusayı evlerinde ziyaret ettim. Böylelikle benim emzirme danışmanlığı hikayem başladı. 

 

IBCLC (International Board Certificated Lactation Consultant) ünvanı olan Türkiye’deki ilk hemşireyim (2015).  International Board of Lactation Consultant Examiner (Uluslararası Emzirme Danışmanları Adayları Kurulu), süt verme dönemi ve emzirme bakımında, uygulayıcıları sertifikalandırmada, dünya çapında en güvenilir kuruluştur.  Süt verme dönemi ve emzirme bakımında en iyi standartları oluşturur ve bu standartları karşılayanlara dünya çapında geçerli sertifika verir. Bu sertifika sahipleri Uluslararası Sertifikalı Emzirme Danışmanı ünvanı (IBCLC) alır.

 

Pilates Eğitmeni

Doğuma hazırlık eğitimcisi, emzirme danışmanı ve yıllarını doğumhanede geçirmiş Doğum ve Kadın Sağlığı uzman hemşiresi olarak, tüm bu bilgilerimi birleştirerek, anneleri doğal doğuma yönlendirmek istedim. Bunun bir yolu olarak hamile pilatesini seçtim. Uluslararası Pilates Federasyonu başta olmak üzere pek çok kurumdan eğitimlerimi tamamladım. Son bir senedir annelerin beden, ruh ve zihinlerini pilates yoluyla doğal doğuma hazırlıyorum. 
 

Aynı zamanda sertifikalı bir fotoğrafçı ve stilisttim. At biniciliği, seyahat kültürü ve Latin dansları özel ilgi alanlarımdandır. "Kadına karşı şiddete hayır" aktivistlerindenim. Yaşam boyu öğrenme ilkesine inanarak, kendimi geliştirmeye, annelere yardım etmeye ve hayallerimin peşinden gitmeye devam etmekteyim.

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum